Francúzsko je krajinou, ktorá sa takmer celá rozprestiera na rovine. Od stredu na juh sa tiahne Francúzske stredohorie, východ krajiny lemujú Alpy a juh Pyreneje. Politicky sa Francúzsko člení na 22 regiónov a 96 departmentov a 4 zámorské územia.
Jedným zo zámorských území je známy vulkanický ostrov Bora-Bora vo Francúzskej Polynézii, ktorá leží v Tichom oceáne. Tento ostrov je obkolesený koralovými útesmi.
Nachádza sa tu približne 478 letísk a pristávacích plôch. Najväčším a najdôležitejším letiskom je letisko Charlesa de Gaulla, ktoré sa nachádza blízko Paríža. Toto letisko je tiež hlavným hubom francúzskych národných aeroliniek - Air France. Vo Francúzsku sa nachádza 10 väčších prístavov, najväčší sa nachádza v Marseille.
PARÍŽ
Île de la Cité a Île St-Louis
Marais
Beaubourg a Les Halles
Tuileries
Opéra
Champs-Elysees
Montmartre
Invalides
St-Germain-des-Prés
Latinská štvrť
Luxembourg
Montparnasse
Eifelova veža
je kovová konštrukcia postavená na Champ de Mars v blízkosti Seiny v Paríži. Je najvyššou stavbou v Paríži a je jeden z najznámejších symbolov sveta. Veža je pomenovaná po jej staviteľovi Gustavovi Eiffelovi.Táto 324 metrov vysoká a 10 100 ton vážiaca architektonická dominanta bola uvedená do prevádzky v roku 1889 ako symbol tzv. Svetovej čestnosti a hneď sa stala atrakciou hlavného mesta. Vežu navštívilo už viac ako 200 miliónov turistov. Tri výškové úrovne veže poskytujú ideálne podmienky na pozorovanie zaujímavostí, ako sú Champ de Mars (Marsovo pole), École Militaire a Invalidovňa. Krátkou prechádzkou cez most sa dá dostať k záhradám Trocadéro.
Veža bola postavená v rokoch 1887 až 1889 Eiffelovou firmou Gustave Eiffel & Cie pri príležitosti storočného jubilea Francúzskej revolúcie pre Svetovú výstavu. Architektom nebol Gustave Eiffel ale Stephen Sauvestre, ktorý navrhol túto vežu na objednávku Švajčiara Maurice Koechlina. Ten spolu s Emilom Nouguierom vytvoril aj prvé náčrty.
Stavebné náklady Eiffelovej veže dosiahli presne 7 739 401 frankov a 31 centimov a boli tak asi o jeden milión frankov vyššie ako odhad Gustava Eiffela. V posledných piatich mesiacoch roku jej otvorenia (1889) navštívilo ale novú atrakciu 1,9 milióna ľudí, čím sa do konca roku vrátili už tri štvrtiny celkových nákladov. Týmto sa stala Eiffelova veža výnosným podnikom.
stavba Eiffelovej veže, júl 1888
3000 kovorobotníkov zložilo 18038 predpripravených jednotlivých železných dielov s 2,5 miliónmi nitov iba za 26 mesiacov. S ohľadom na tedajšie bezpečnostné predpisy je pozoruhodné, že sa počas výstavby nedošlo k žiadnym smrteľným úrazom.
Eiffelova veža narazila na odpor parížskeho obyvateľstva, ktoré ju považovalo za poškvrnu. Vo zvyšku Francúzska zväčša nechápali toto vzrušenie hlavného mesta. Pobúrení umelci ho nazvali „tragickou pouličnou lampou“ a vnímali „pochmúrny továrenský komín“ ako zneuctenie Paríža. V umeleckých a laterálnych kruhoch sa uskutočňovali kampane, v ktorých sa dokonca vyrábali letáky podpísané mnohými známymi umelcami. Dnes ale všeobecne platí Eiffelova veža ako jeden z najkrajších príkladov architektúry sveta. Medzitým ju aj Parížania láskyplne volajú Železná dáma.
Pôvodne mal Eiffel iba 20-ročné povolenie pre vežu; mala sa teda v roku 1909 opäť zbúrať. Keďže sa ale jej výška ukázala ako cenná pre komunikáciu, keď umožnila prvé medziatlantické rádiové spojenie, mohla aj naďalej ostať.
Syry
Syry a vína patria k neoddeliteľnej súčasti Francúzska.Niektoré francúzske syry vyzerajú čudne ale chutia úplne inak.
Vínne oblasti
Pôda, klíma, vlaha, slnko a ďalšie skvosty tvoria drahocenný poklad vinohradov, v ktorých sa darí odrodám ako Chardonnay, Pinot noir a Pinot meunier, z ktorých sa získava najznámejšie zo všetkých slávnostných vín, šampanské. Pri okružnej jazde môžete sami vo vinotékach aj pri samotnej výrobe odhaliť tajomstvá šampanského, objaviť nádherné vínne pivnice a vychutnať si neobyčajné kúzlo tejto krajiny. Oblasť Champagne na radosť všetkých návštevných skupín okrem vína ponúka aj mnohé gastronomické lahôdky a ďalšie atrakcie.
Côtes du Rhône, Hermitage, Tricastin, Côtes du Vivarais, Costieres de Nîmes, Ventoux, Lubéron, Diois a mnohé ďalšie ponúkajú pátraciu cestu po vinohradoch, v ktorých dozrievajú a spracovávajú sa. Terasy z okrúhlych kremeňov, strmé svahy a slnečné údolia sú lákadlami, ktorými Vás rozmanitá krajina údolia Rhône určite uchváti. Nechajte sa previesť pokladmi výnimočného kultúrneho dedičstva výroby a spracovania vína.
Armagnac
V srdci Gaskónska, krajine D'Artagnana s bohatou minulosťou a početnými zámkami, sa už stáročia vyrába Armagnac. Najstarší francúzsky alkohol sa získava destiláciou bieleho vína v destilačných bankách, po ktorej nasleduje dlhoročné dozrievanie v dubových sudoch. Nenechajte si ujsť prehliadku niektorého z takmer tristo zámkov. Mnohé z nich majú vlastné vínne sklady a vinice, kde môžete ochutnať pre túto krajinu typický výrobok.
Alsace
Na úpätí zalesnených svahov Vogesen, na ktorých sa majestátne vypínajú tajuplné hrady, ležia najkrajšie vínne dedinky v Alsasku. Starými hradbami chránené príjemné hostince s historickými vývesnými štítmi a nenapodobiteľné domy, ktoré sú usporiadané tesne okolo kostolnej veže, prívetivo hostia svojich návštevníkov. Viac ako 170 km dlhá alsaská vínna cesta sa kľukatí zo severu na juh, cez kopce vinohradov. Turistické cestičky cez vinice a typické, chladné a pohostinné vínne pivnice, kde sa konajú ochutnávky vína, pozývajú návštevníkov spoznávať sedem odrôd alsaskej révy, ako sú Silván, Pinot blanc, Rízling, Muscat d'Alsace, Tokay Pinot gris, korenistý Tramín a Pinot noir.
Provensálsko
Príroda a človek sformovali v provincii nádherný kraj, v ktorom cítiť hlboké spojenie s tradíciami. Na týchto miestach Gréci pred 600 rokmi p.n.l. zasadili prvú vínnu révu na francúzskej pôde a priviezli vinárske umenie. Dnes sa v regióne pri stredozemnom mori pestujú červené, biele a ružové vína. Provensálske vinohrady sú vynikajúcim prostredím pre milovníkov dobrého života, kde návštevníkov očakávajú aj pozoruhodné historické pamiatky. Nenechajte si ujsť ochutnávku skvelých vín pochádzajúcich z tejto provicie, napríklad Côtes de Provence, Coteaux d'Aix, Les Baux, Coteaux Varois, Brandol, Oalette, Cassis, Coteaux de Pierrevert alebo Ballet.
Bergerac
V regióne Dordogne, v srdci purpurovo sfarbeného Périgordu, by ste si nemali nechať ujsť výlet do Gabarre. Objavíte pri tom stredoveké mesto Bergerac, rodisko slávneho Cyrana, ktoré je okrem toho známe aj svojimi vínami. Monbazillac, Côtes de Bergerac, Pécharmant, všetky tunajšie vína sa vyrábajú už takmer tisíc rokov podľa tradičných receptúr a postupov. Stretnite sa a porozprávajte s majiteľmi viníc pri prechádzke vinohradmi alebo pri ochutnávke vín. Vo svojom remesle sa skutočne vyznajú a vedie o ňom zaujímavo a pútavo hovoriť. V ponuke sú aj semináre, na ktorých si môžete ešte prehĺbiť vaše vedomosti o vínach. Pre návštevníkov je tu otvorených okolo 100 zámkov
Burgundsko
Vína z Burgundska nájdete vo vinotékach, na jedálnych lístkoch a vínnych kartách všade na svete. Vinohrady v sa rozprestierajú na ploche 25 000 ha v piatich veľkých pestovateľských regiónoch. Zo severu na juh sú to Chablis / Auxerrois, Côte de Nuits, Côte de Beaune, Côte chalonnaise a Mâconnais. V nich sa urodí a vyrobí takmer sto kvalitných certifikovaných vín. Nájdete tu aj štyri vytýčené vínne cesty. Každé mesto, Auxerre, Dijon, Beaune, Chalon-sur-Saône, Mâcon, každá dedinka, Chablis, Gevrey-Chambertin, Puligny-Montrachet, Mercurey, každá pamiatka, Vézelay, Château-du-Clos-de-Vougeot, Hôtel-Dieu v Beaune, skaly v Solutré, každá vínna pivnica s ochutnávkami vína, každá reštaurácia, všetko Vás očakáva s otvorenou náručou. V každom ročnom období sa tu konajú početné akcie, ktoré Vám ponúkajú príležitosť zúčastniť sa na všetkých tých srdečných, spoločenských tradíciách, týkajúcich sa vína a gastronómie.
Corse
Pred viac než 2000 rokmi našlo víno, privezené Grékmi, na Corse vhodnú pôdu, na ktorej sa mu darí. Je symbolom kultúrneho dedičstva a tradícií ostrova. Objavte Korziku z jej druhej stránky, žiariacu, očarujúcu a vášnivú. Od bielych vín odrody Vermentinu, po červené vína s ich silnou arómou, alebo jasné, občerstvujúce ružové vína, rodí a dorába sa tu deväť známych a vysoko cenených vín. Na Korzika sa po celý rok ponúkajú príležitosti na ochutnanie kvalitného vína so silnou arómou, vína, ktoré odzrkadľuje hrdú a ušľachtilú dušu Ile de Beauté - ostrova krásy.
Bordeaux
Už od antických čias formovali vinohrady krajinu okolo Gironde. Rozprestierali sa od mora až po rieky, skaly pri ústí riek a neskôr aj pozdĺž riek Garonne a Dordogne. Práve tam, na brehoch riek, sa im darilo najviac, preto sa tu v priebehu storočí usadili ľudia, ktorí ich obhospodarovali. V Pauillac, v Bôaye a Saint-Emilion, v Médoc a Entre-Deux-Mers vznikali vínne sklady, aby mali vína kde dozrievať. V Bordeaux nakoniec založili skvelé mesto, stredisko kultúry a obchodu.
Jura
V srdci Franche-Comté, na výbežkoch Plateaus, sa rozprestiera 80 km dlhý pás, na ktorom ležia vinice v Revermont. Dobrá krajina - Bon Pays - ako sa tento kraj nazýva, starostlivo stráži svoje poklady, najkvalitnejšie tunajšie vína Côtes de Jura, Etoile, Arbois, Pupillin, Crémant du Jura a najlepšie odrody vínnej révy Chardonnay, Savignon, Poulsard, Trousseau a Pinot noir, zaručujú pre každého milovníka dobrého jedla a vína výnimočný zážitok.
Languedoc
Vinohrady Languedoc sa rozprestierajú od Nimes po posledný kút okresu Aude. Vínnej réve, dovezenej Grékmi a kultivovanej Rimanmi, sa v tejto slnkom zaliatej krajine darí až po brehy stredozemného mora. Môžete si prezrieť mnohé pivnice a vínne pivnice združené v Relais Tourisme Vigneron en Languedoc-Roussillon.
Cognac & Pineau des Charentes
Ozajstný "nápoj bohov", ako ho nazval Victor Hugo, je Cognac najrenomovanejším zástupcom gastronómie z regiónu Poitou-Charentes. Skladá sa z viacerých destilátov a páli sa dvakrát, tak sa dosiahne koncentrácia najušľachtilejších rozdielov v chuti a vôni. Etapes de Cognac sú trasy, na ktorých môžete u tunajších vinárov sami odhaliť tajomstvá a z generácie na generáciu odovzdávané vedomosti výroby koňaku. Pineau des Chartes je podľa legendy výsledokom zmiešania hroznového muštu, ktorý bol omylom naliaty do Cognacovej banky. Od roku 1589 je Pineau des Charentes obľúbeným aperitívom.
Beaujolais
Le Beaujolais Nouveau est arrivé! - mladé Beaujolais je tu! Táto symbolická veta urobila z Beaujolais jedno z najznámejších vín sveta. V regióne jeho pôvodu sa dorába 12 druhov tohto mladého búrlivého vína a 10 druhov, ktoré znesú dlhšie skladovanie. V oblasti medzi Lyon a Mâcon si nenechajte ujsť návštevu malebných dediniek Oingt, Jarnioux, alebo Charnay, takzvaných Pays des pierres dorées - krajiny zlatých kameňov.
Rousillon
V troch údoliach rozložené oblasti majú odjakživa vlastné špecifikum, na skalách, naplaveninách a terasách sa striedajú škridlica s rulovou, žulovou, štrkovou alebo vápencovou pôdou. Rusillonské vína sú veľmi známe už od staroveku. Prehliadky pivníc a vínnych pivníc, Relais Vigneron en Languedoc-Rousillon, prechádzky po vinohradoch, dovolenky, okružné cesty a pobyty v tunajších hoteloch sú pre návštevníkov tohto regiónu veľkým lákadlom a radi sa sem vracajú.
Val de Loire
Ako červená niť sa tiahne kráľovská rieka cez vinohrady údolia Loire, ktoré sa rozprestiera od Sancerre po Atlantik. Z východu na západ tvoria Centre, Touraine, Anjou, Saumurois a Pays Nantais veľké vinohradnícke komplexy. Turistická trasa údolím Loire vedie návštevníkov cez vínne pivnice a vinohrady, až k prehliadkam nádherných zámkov, opátstiev, jaskýň a parkov od Sully-sur-Loire po Chalonnes-sur-Loire, ktoré boli UNESCOm vyhlásené za kultúrne dedičstvo ľudstva.
Savojsko
Vinárska oblasť Savoyen sa koncentruje na Combe de Savoie, Chautagne a Jongieux blízko Lac du Bourget, Léman a Arves v Haute-Savoie, prísne ohraničenú plochu s rozlohou 2000 ha. Pestované na kamenistých, príkrych svahoch, tu pod vplyvom čerstvého, aromatického horského vzduchu dozrieva víno vynikajúcej kvality. Jacquere je najrozšírenejšie biele hrozno, z ktorého sa vyrábajú vína Apremont a Abymes. Značky Ripaille a Crépy pochádzajú z odrody Chasselas. Z červeného hrozna Gamay vznikajú vína Chautagne a Jongieux, z Mondeuse zase vína Arbin a St-Jean-de-la-Porte. Tieto jedinečné vína spoluvytvárajú chrakter a chuť nádherného regiónu.
Sud-Ouest
Regióny Aquitaine a Midi-Pyrénées tvoria ozajstnú mozaiku nanajvýš rozdielnych viníc, ktoré sa označujú pojmom Vignobles du Sud-Ouest - vinársky kraj juhozápadu. Rozprestiera sa od brehov Dordogne po údolie Lot, od Baskicka po Gaskónsko a Aganais, od juhu Centálneho masívu po svahy Tarn, od krajiny pozdĺž rieky Garonne po brány mesta Toulouse. Nájdete tu najväčší výber typických druhov révy, takmer pätnástich druhov vína a stáročia dodržiavané vinárske tradície spojené s vínom a liehovinami.